Wolf Messing widzący poprzez czas           ur. 10-09-1899 Góra Kalwaria - zm. 08-11-1974 w Moskwie
Pierwszy w Polsce portal poświęcony jednemu z najsłynniejszych jasnowidzów i telepatów XX stulecia
Tłumaczenia na tej stronie z j. rosyjskiego na j polski - Tadeusz Rubnikowicz fantastyka.nets.pl
Nawet Stalin bał się jego przepowiedni. Jak Polakowi z Góry Kalwarii udało się wkupić w jego łaski? FAKT24.PL 2019-08-29

Wolf Messing był nie tylko osobistym jasnowidzem Józefa Stalina, ale
również nazywano go „tajną bronią dyktatora". Był postacią zagadkową i
nietuzinkową, a także sprytnym manipulatorem i intrygantem. Potrafił
dostosować się do zmieniającej się sytuacji politycznej, dzięki czemu
nigdy nie zesłano go do łagrów czy więzienia. Zmarł w Moskwie 8
listopada 1974 roku. W jaki sposób udało mu się wkraść w łaski Stalina? Na czym polegał jego fenomen? czytaj więcej

Spotkanie autorskie z Tadeuszem Rubnikowiczem, który jest tłumaczem książki "Wolf Messing widzący przez czas".

2013-03-08 20:35:31, komentarzy: 0

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach był Tadeusz Rubnikowicz, tłumacz książki Eduarda Wołodarskiego Wolf Messing widzący przez czas. Niesamowite zdolności telepatyczne i hipnotyczne Wolfa Messinga sprawiły, że w okresie międzywojennym święcił triumfy na całym świecie. Cieszył się sławą jasnowidza wszechczasów a na jego przedstawienia przychodziły tłumy ludzi. 

W latach trzydziestych spotkał się z innym – równie głośnym (częściowo dzięki hochsztaplerskim sztuczkom) jasnowidzem Hanussenem. Były to czasy kiedy w Niemczech do władzy doszedł Hitler i przepowiednia Messinga o jego klęsce, w przypadku zaatakowania Związku Radzieckiego, wprawiła wodza Rzeszy we wściekłość. Za głowę Messinga wyznaczono nagrodę w wysokości 250 tysięcy marek.

 

Jak na tak genialnego jasnowidza, jeśli chodzi o własną osobę Wolf Messing okazał się człowiekiem kompletnie nieprzewidującym. Posiadacz milionowej fortuny, przyjmowany z honorami przez wielkich tego świata, po wybuchu wojny wraca do Polski w poszukiwaniu swoich najbliższych. Bez pieniędzy, znajomych, przyjaciół i domu, ścigany przez Niemców - jedynym wyjściem wydaje się być ucieczka do Związku Radzieckiego. Ale to bilet w jedną stronę. Azylant Messing chroniąc życie, traci wolność i przepada dla świata.

 

Autor tłumaczenia z języka rosyjskiego – Tadeusz Rubnikowicz - przez całe życie mieszka w Świebodzicach. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miejskim. Jak się okazuje zjawiska wykraczające poza przeciętne możliwości ludzkiego poznania, były pasją Tadeusza przez całe życie. Również osoba Wolfa Messinga budziła jego zainteresowanie jeszcze za jego życia (zmarł w 1974 roku). Tym co zniechęcało mnie do bliższego poznania osoby Messinga był przydomek „jasnowidz Stalina” mówił autor na spotkaniu ale kiedy w Internecie odnalazłem książkę Wołodarskiego, okazało się że nie do końca jest to prawda. Stalin nie korzystał z usług Messinga bo nie pozwalał mu na to materialistyczny światopogląd, na którym opierała się radziecka ideologia. Owszem, spotykał się z Messingiem i nawet poddawał udanym próbom jego zdolności ale Messing nie został nigdy jego współpracownikiem. Jak na tyrana i ludobójcę, Stalin wykazał się wyjątkową dużą tolerancją dla Wolfa Messinga, nie chcąc być może zadzierać z siłami, których nie można było racjonalnie wytłumaczyć.

 

Na pytanie o tak doskonałą znajomość języka rosyjskiego, autor tłumaczenia Tadeusz Rubnikowicz odparł, że urodził się w miejscowości Lipowa (tereny dzisiejszej Białorusi) i do Polski przyjechali z ostatnią falą emigracji w 1958 roku. Jeszcze piątą klasę kończyłem w radzieckiej szkole - mówi autor – a tam nie było nauczania języka polskiego, posługiwaliśmy się wyłącznie rosyjskim. Języka polskiego używaliśmy tylko w domu.

 

Na spotkaniu byli obecni inni współtwórcy tej książki – Maria i Jan Palichlebowie. Pani Maria dokonała korekty książki a jej mąż jest autorem projektu okładki. Za najważniejszą sprawę w przekładzie Maria Palichleb uznała zachowanie równowagi pomiędzy literackością tekstu a klimatem realiów, w jakich ta książka jest utrzymana.

 

Po pierwszej korekcie książka wróciła do mnie cała czerwona wspomina korektorskie poprawki Tadeusz Rubnikowicz - przekład z podobnych języków ma to do siebie, że często następuje tzw. efekt kalki językowej i niestety, w tym przypadku, często „zalatywało” rusycyzmem. Również wydawnictwo długo decydowało się na zaakceptowanie projektu okładki. Proces wydawniczy trwał blisko półtora roku i książka ukazała się nakładem wydawnictwa Planeta, związanego blisko z Fundacją Nautilus. Zbeletryzowana biografia genialnego jasnowidza, skazanego na dobrowolną i długoletnią niewolę, a ponadto firmująca swoją osobą totalitarny system radziecki. Postać tragiczna.

 

Małgorzata Grudzińska

 źródłobiblioteka.swiebodzice.pl

 
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wolf Messing w Chabarowsku - Dalekowschodnie studio kroniki filmowej.
Psychologiczne doświadczenia Wolfa MessingaNa pokazach psychologicznych Wolfa Messinga w Chabarowsku, było wielu widzów sceptycznie nastawionych do eksperymentatora. Rzeczywiście – czy może człowiek, trzymający drugiego za rękę, odgadywać wszystkie jego życzenia?Doświadczenia z różnymi ludźmi wykazały, że może.Oto jedno z trudniejszych zadań:Odnaleźć wieczne pióro, schowane wśród widzów na sali, podczas nieobecności Wolfa Messinga.To nie nadprzyrodzone możliwości, ale głęboko naukowe podejście i rozwinięte naturalne zdolności pozwoliły Wolfowi Messingowi stać się fenomenem, którego imię jest znane w całym kraju.

Тайны века - Вольф Мессинг 
Агентство специальных расследований Чудо голодание
 25 paź 2013
Обольстительный волшебник Вольф Мессинг: о чём он говорил с вождями? 

Вольф Мессинг - Проклятый провидец - В поисках истины 31 paź 2013


Тайна Вольфа Мессинга 10.09.13 

Совершенно секретно - XXI век. В.Мессинг. (1/5) 
Вольф Мессинг. Первый советский экстрасенс [crystal.ucoz.net] Wolf Messing 2008 rok

Wyszukiwarka

Военная тайна №32 (20.11.2009) 
- "Борцы за независимость или уголовники. Почему боевикам выгодна война на Кавказе";- "Гибель Великой империи. Кто стоит за развалом СССР";- "Агент КГБ или волшебник. Кем на самом деле был Вольф Мессинг";- "Ночной охотник. Почему разработка российских авиаторов превосходит все зарубежные аналоги";- "Тайная дипломатия. Как Горбачёв поссорился с лидером компартии ГДР";- "Одной левой. Секреты самообороны". 
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW